PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11713}

Okna

Windows
6,8 302
oceny
6,8 10 1 302

Okna
powrót do forum filmu Okna

Film z pozoru absurdalny, jednak ma głębsze dno. W jednym z wywiadów Peter Greenaway powiedział, że zainspirowała go opowieść o metodzie pozbywania się członków opozycji w RPA w czasie apartheidu. Osoby niewygodne często ginęły wypadając w niewyjaśnionych okolicznościach z okien. Zjawisko było na tyle częste, że powstało słowo, które to opisuje: defensteryzacja.

agatsu

A konkretnie: defenestracja. Słowo to ma o wiele dłuższą historię, por. np. defenestracja praska.

bel_esprit

Dziękuję, racja! Ostatnio się dowiedziałam, że mamy znacznie bliższą i starszą historię wyrzucania osób przez okna, i dopiero wtedy się dowiedziałam, że mamy na to już polskie tłumaczenie.

agatsu

To prawda. W Polsce na przykład tradycyjną formą defenestracji jest wyrzucanie petów i puszek po piwie.

agatsu

Hej! :) Czy mogę prosić o link do tego wywiadu? Piszę esej na ten temat i nie mogę nigdzie zlokalizować tych informacji. Będę bardzo wdzięczna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones