Peter Greenaway

7,6
475 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Peter Greenaway

Czy ktoś tu zagląda?

użytkownik usunięty

Greenaway to reżyser, który wzbudza we mnie skrajne uczucia, od obrzydzenia (Dzieciątko z Macon) przez zachwyt (Pillow Book) po zdziwienie (Kontrakt rysownika). Proszę znawców jego twórczości o radę, w jaki sposób patrzeć, żeby widzieć, na co zwrócić uwagę, żeby zrozumieć? Filmy Greenaway'a do łatwych nie należą ale sa intrygujące.

Wydaje mi się, że w jego filmach nie chodzi o rozumienie lecz o oglądanie. To typowy przerost formy nad treścią, ale formy jakże powalającej. Jego filmy są jak obrazy wypełnione życiem i kolormi. Na pewno pełno w nich symboli jednak większość z nich będzie niewychwytywlna, gdyż będą to jego symbole, a każdy ma jednak inne. Odbiór dzieła jest bardzo subiektywny, personalny, powiedziałabym nawet intymny. Pozdrawiam m.

użytkownik usunięty

Madelaine, dzięki za odpwiedź-podpowiedź. Słyszałam kiedyś podobną opinię, że na filmy Greenawaya należy patrzeć tak, jak na obrazy w galerii. Chyba coś w tym jest.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones